پرستار سالمند در فاطمی

Elderly nurse in Fatemi

پرستار سالمند در فاطمی

سالمند در هر خانواده ای عضوی ارزشمند و مهم است. اما متاسفانه روند زندگی امروزی به گونه ای است که افراد حتی وقتی رسيدگی به کارهای شخصی خود را هم ندارند چه برسد به اينکه بتوانند تماماً در اختيار سالمند خود باشند. بر اين اساس گرفتن پرستار سالمند در منزل نظير پرستار سالمند در فاطمی بدون شک تأثير قابل توجهی در خيال آسوده خانواده ها و همچنين آرامش و بهبود زندگی سالمند دارد. 

مرکز پرستاری کيان مهر يکی از مؤسسات تخصصی و دارای سابقه درخشان است که در زمينه معرفی و ارائه پرستاران سالمند با نوع شرايطی فعاليت می کند. اگرچه آسايشگاه هم می تواند انتخاب جهت مراقبت از سالمندان باشد. اما بايد در نظر داشته باشيد که فارغ از هزينه های زياد نحوه رسيدگی خانه سالمندان هر چقدر منظم باشد باز هم به دليل وجود شرايطی (نگهداری دسته جمعی، وجود سالمندان دارای بيماری های جدی و بعضاً واگيردار) سطح کيفيت مراقبت را به شدت کاهش می دهد. ضمن اينکه نگهداری از سالمند در منزل خودش به دليل آشنايی و راحتی از کيفيت و رضايت بالايی برخوردار خواهد بود.

خصوصيات پرستار سالمند در فاطمی

افرادی که تصميم می گيرند در حرفه پرستاری سالمند اشتغال يابند بايد اين نکته را در نظر داشته باشند که اين حرفه يک شاخه تخصصی از رشته پزشکی است. بنابراين سختی های زيادی به دنبال دارد. به عبارت ديگر پرستاری سالمند که به آن پرستاری پيری نيز گفته می شود جهت ارتقای سطح کيفيت زندگی، تأمين بهداشت، بهبود تحرکات و فعاليت های بدنی و روحی سالمندان در نظر گرفته شده است. 

از اين جهت يک پرستار سالمند در فاطمی بايد علاوه بر دانش و مهارت های تخصصی و آکادميک از تجارب و مهارت های فردی و روانشناسی نيز برخوردار باشد. از مهم ترين ويژگی فردی و ارتباطی پرستاران سالمند موارد زير است:

رابطه دوستانه و رفتارشناسی

برخی از سالمندان هستند که بنا بر خصوصيات ذاتی (زود رنج، مضطرب، بدخلق) يا تجارب تلخ از دوران زندگی خود نمی توانند ارتباطی درستی با پرستار سالمند در فاطمی برقرار کنند. از اين رو ممکن است نسبت به برنامه و دستورهای پرستار عکس العمل های غير اخلاقی داشته باشند. در اين حالت، اگر پرستار از تجربه و مهارت رفتارشناسی کافیبرخوردار باشد می تواند در کمال آرامش شرايط را مديريت و در نتيجه رابطه ای دوستانه ايجاد کند.

مسئوليت پذيری

غالب افراد سالمند از ضعف و ناتوانی، بيماری های گاه و بی گاه، مشکلات روحی، تنهايی، کلافگی و روزمرگی رنج می برند. با اين اوصاف اگر پرستار هم نسبت انجام وظايف خود به تفاوت باشد فارغ از عدم بهبود در شرايط سالمند بيماری و مشکلات جسمی و روحی او نيز تشديد می شود.

گذشت و مهربانی

گاهی ممکن است سالمند در اثر تنهايی و انزوای طولانی مدت، روحيه ناسازگار پيدا کرده باشد. بنابراين از پذيرش اقدامات پرستار سرباز زند و به گونه ای لجبازی کند. از اين رو پرستار بايد در انجام روند کار صبر و بردباری از خود نشان دهد تا به مرور زمان روحيه  سالمند تغيير کند. در واقع، اکثر سالمند بنابر دلايلی همچون عدم پذيرش موقعيت خود، تنها بودن، ضعف روح و جسم، ناراحتی بدنی و غيره رفتاری نامتعادل از خود نشان می دهند. به همين دليل است که يک پرستار سالمند در فاطمی بايد همواره روحيه صبر و مهربانی را در خود نهادينه کند.

شرح وظايف پرستار سالمند در فاطمی

 پرستار سالمند به تناسب حجم کارها و ميزان از کار افتادگی سالمند وظايفی دارد. با اين حال موارد زير کليات مسئوليت پرستار سالمند در فاطمی است:

مراقبت های پزشکی

سالمندی که نيازمند پرستار است بالطبع تنها با مشکل کهولت سن مواجه نيست و به عبارتی از بيماری، عدم تحرک و ساير محدوديت ها نيز رنج می برد. برای مثال، يک سالمند ممکن است همزمان درگير بيماری فشارخون، ديابت و فراموشی باشد. در اين شرايط وظيفه پرستار سخت می شود. چرا که بايد در طول روز هر سه نوع بيماری را بررسی و کنترل کند. 

داروهای هر سه را در ساعات مشخص به سالمند بدهد مراقبت باشد که تداخل دارويی پيش نيايد. همچنين غذاهايی را برای سالمند طبخ کند که مانع از تشديد هر سه بيماری شود. در مواقع لازم، معاينات پزشکی، آزمايشات و ساير اقدامات درمانی را انجام دهد. 

بهداشت و تحرکات بدنیيک فرد سالمند تا حدود زيادی در انجام کارهای شخصی خود عاجز است. بنابراين اين وظيفه پرستار سالمند در فاطمی است که به صورت مرتب سالمند حمام ببرد، موها و صورتش را مرتب و اصلاح کند، رسيدگی های لازم را برای دهان، دندان ها و پوست او انجام دهد، در غذا خوردن و تعويض لباس هايش نيز کمک کند.

افراد سالمند معمولاً به سختی راه می روند و گاهی به شدت کم تحرک می شوند. همين عاملمنجر به گرفتگی عضلات و ناتوانی دائمی در حرکت می شود. بر اين اساس، پرستار بايد از طريق فراهم کردن برنامه هايی نظير جلسات فيزيوتراپی، پياده روی، ورزش های کششی در منزل، گردش، قدم زدن و غيره سعی در جلوگيری و بهبود تحرکات بدنی سالمند شود.

تميزکاری و مرتب کردن منزل

عمده پرستاران سالمند کيان مهر علاوه بر کارهای شخصی سالمند موظف به رسيدگی به امورات منزل نيز هستند. به صورت که بايد خريدهای منزل را انجام دهند، آشپزخانه را تميز و غذا را درست کنند، تمام خانه را گردگير و مرتب کنند، به گياهان و باغچه رسيدگی کنند، ظروف و لباس ها را بشويند. ضمن اينکه برای جلوگيری از روزمرگی سالمند بايد برنامه هايی همچون گردش، کتابخوانی، فيلم ديدن، سرگرمی های طنز و غيره را نيز در نظر بگيرند.

چگونگی مراقبت از سالمند معلول

 نحوه مراقبت از سالمند با توجه به ميزان سلامتی و ناتوانی او متفاوت است. همين امر به صورت مستقيم در سختی و سهولت کار هم تأثيرگذار است. بنابراين رسيدگی به سالمند معلول سخت تر است. در مقايسه با سالمندی که نسبتاً بيمار است و به عبارتی، برای انجام کارهای شخصی تنها به کمکی جزئی احتياج دارد.
با اين اوصاف، از جمله کارهايی که
پرستار سالمند در فاطمی بايد برای سالمند معلول انجام دهد موارد زير است:

هزينه پرستار سالمند در فاطمی

هزينه پرستار سالمند با توجه به سختی و حجم کار سالمند در نظر گرفته می شود. به همين دليل نمی توان هزينه ثابتی را در نظر گرفت. اما لازم به ذکر است که دستمزد يک پرستار سالمند کيان مهر کاملاً بر اساس تعرفه های روز و مقررات قانونی تعيين می شود. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
تماس با ما
× پشتیبانی آنلاین