پرستار در منزل

پرستار در منزل

پرستار در منزل

در صورتی که يکی از اعضای خانواده نياز به مراقبت داشته باشد، ديگر اعضا به خصوص مادر خانواده يا خواهر، مسئوليت پرستاری از او را وظيفه خود می دانند. اما اگر آنان هم درگير مشغله های خود باشند، ناچارند که شخصی را به عنوان پرستار استخدام کنند. البته گاها پيش می آيد که نزديکان فرد حتی با وجود وقت آزاد کافی باز اقدام به استخدام پرستار خصوصی می کنند. زيرا آن حد از توانايی لازم را در خود نمی بينند که بتوانند به فرد نيازمند به مراقبت، کمک کنند. در اين رابطه وجود پرستار می تواند پاسخگوی مشکل خانواده باشد. به طوری که اجازه نخواهد داد به برنامه زندگی و کاری کسی لطمه وارد شود و البته کسی هم که نياز به مراقبت دارد، از کيفيت مراقبت بالايی بهره مند خواهد شد. البته بايد دقت کنيد تا شخص باتجربه و قابل اعتمادی را به عنوان پرستار در منزل برگزينيد.

چه کسانی به خدمات پرستاری نياز دارند؟

در هر سنی احتمال دارد که اشخاص به دليل بروز مشکل جسمی نتوانند کارهای روزانه خود را شخصا انجام دهند يا اينکه کسی به خاطر درگير شدن با معضلات روحی ـ روانی نبايد در خانه تنها بماند، در اين شرايط لازم است، شخصی دلسوزانه به مراقبت از او بپردازد. شايد نزديکان آن فرد آماده رسيدگی به او باشند، اما شرط مطلوب برای زندگی اين عزيزان، نیاز به استخدام فردی به عنوان پرستار در منزل است تا به صورت حرفه ای به پرستاری از او بپردازد و در انجام کارهايی که برايشان سخت است به آنان کمک رساند. عموم پرستاران نیز پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بيمار را تشکیل میدهند زیرا این عزیزان بيشتر از سايرين اين نياز را در خود احساس می کنند.

انواع پرستار از لحاظ مدت زمان حضور در منزل

مدت زمان حضور پرستار در خانه شما بستگی به تصميم شما دارد. ابتدا بايد وضعيت خود را بسنجيد و ببينيد که در طی روز فرد نيازمند به مراقبت چند ساعت در خانه تنها است، يا شايد خودتان در خانه باشيد اما به دليل مشغول بودن به امور شخصی نتوانيد از عهده اين امر مهم برآييد؛ پس بايد برای زمان حضور پرستار، زمان مشخصی را در نظر بگيريد و در قرارداد ذکر کنيد. پرستاران از لحاظ مدت زمان حضور در منزل به سه گروه تقسيم می شوند.

پرستار ساعتی

اگر شما فقط چند ساعت کوتاه در طی روز نياز به کمک پرستار در منزل داريد، می توانيد پرستار ساعتی انتخاب کنيد. از لحاظ هزينه هم استخدام پرستار ساعتی مقرون به صرفه خواهد بود. برای آگاهی از هزينه هر ساعت از حضور پرستار در خانه به مراکز ارائه خدمات پرستاری مراجعه کنيد. مراکز باسابقه و معتبری مثل کيان مهر به همه سؤالات شما پاسخ خواهند داد. پرستار ساعتی می تواند وقتی که شما در خانه نيستيد، غذای کودک يا سالمند را آماده کند، يا اينکه داروی بيمار را بدهد.

پرستار ساعتی

پرستار روزانه

اين پرستاران در مقايسه با پرستاران ساعتی زمان بيشتری در اختيار شما خواهند بود. مدت زمان انجام وظيفه آنان حدودا ٨ساعت است. البته زمان حضور پرستار در منزل ثابت نيست و با توجه به درخواست شما می تواند بيشتر يا کمتر شود. با توجه به اينکه آن ها نسبت به پرستاران ساعتی، زمان بيشتری در خانه شما حاضر خواهند بود؛ پس می توانند کارهای زيادتری را هم برايتان انجام دهند. مثلا می توانيد از او بخواهيد که بعد از اينکه کارهای فرد نيازمند به کمک را انجام داد، خانه را جارو بکشد.

پرستار روزانه

پرستار شبانه روزی

چنانچه در طول ٢۴ساعت، اصلا امکان رسيدگی به سالمند يا کودک و يا بيمار را نداشته باشيد يا می خواهيد به مسافرت برويد، لازم است که پرستار شبانه روزی استخدام کنيد. هزينه اين نوع پرستار نسبت به بقيه زيادتر خواهد بود. اما حضور پرستار در منزل به نگرانی های شما پايان خواهد داد. او موظف است همه کارهايی را که می خواهيد به نحو احسنت انجام دهد. يکی ازحسن های پرستار شبانه روزی اين است که چون تمام وقت در خانه حضور دارد، خيلی خوب با قوانين منزل شما آشنا می شود و کارها را متناسب با سليقه شما انجام می دهد. همچنين با فرد نيازمند به مراقبت هم انس بيشتری می گيرد و احساس غريبگی بين آنان رفته رفته کمتر می شود.

پرستار شبانه روزی

انواع پرستار از لحاظ تخصص

بعضی از پرستاران در رشته تحصيلی مرتبط به شغل خود فارغ التحصيل هستند و يا اينکه دوره های مربوط به خدمات پرستاری و پزشکی را از طريق سازمان های معتبر گذرانده اند. بعضی نيز از لحاظ تجربی کاربلد هستند. شما بايد مشخص کنيد که به چه ميزان از مراقبت های تخصصی نياز داريد. آيا استخدام پرستار متخصص برايتان ضرورت دارد يا اينکه يک پرستار در منزل با توانايی ها و مهارت های ساده هم می تواند کارهايی را که می خواهيد انجام دهد. برای اينکه موضوع بيشتر روشن شود و درکبهتری از ميزان مهارت های پرستاران داشته باشيد، پرستاران را در سه گروه مهارتی مختلف تعريف می کنيم.

پرستاران حرفه ای

اين گروه کسانی هستند که در يک رشته دانشگاهی مرتبط با پرستاری يا پزشکی تحصيل کرده اند و يا اينکه از طريق سازمان هلال احمر و يا ساير مراکز معتبر ديگر دوره ويژه خدمات پرستاری و امداد را گذرانده اند، آنان چون توان علمی بالايی در حيطه کاری خود دارند، پرستاران حرفه ای و متخصص ناميده می شوند. اگر لازم است که پرستار شما خدمات حرفه ای ارائه دهد، مثلا لازم داريد که پرستار در منزل کارهايی همچون فيزيوتراپی يا کمک های اوليه را بلد باشد، و يا حتی نياز است که او مثل يک مربی حرکات ورزشی و اصلاحی هم خدمت رسانی کند بايد سراغ آنان برويد. البته برای حضور اين دسته از پرستاران هزينه بيشتری لازم است؛ بنابراين بهتر است، ساعتی استخدام کنيد.

پرستاران نيمه حرفه ای

اين افراد دانش تخصصی گروه بالا را ندارند و در رشته مرتبط هم تحصيل نکرده اند، اما دوره های خدماتی را گذرانده اند و می توانند کارهايی مثل تزريق سرم يا آمپول، گرفتن فشار خون،بازرسی علائم حياتی را انجام دهند و در کنار آن به امور منزل هم رسيدگی کنند. بهتر است متناسب با ميزان نياز خود به خدمات پرستاری اقدام به استخدام پرستار کنيد. چنانچه نياز نداريد که پرستار در منزل کارهای تخصصی برايتان انجام دهد، پرستاران نيمه حرفه ای به کار شما می آيند.

پرستاران ساده

اگر نياز به دانش پرستاری نداشته باشيد و فقط جهت رسيدگی به امور منزل يا کارهای روزانه بخواهيد پرستار استخدام کنيد، اين افراد گزينه مناسبی هستند. برای سالمندی که نياز به مراقبت خاصی ندارد و تا حد زيادی توان انجام کارهای شخصی خود را دارد و بيشتر به همدم نياز دارد، پرستار معمولی يا ساده انتخاب کنيد. برای مراقبت روزانه از کودکتان هم وجود اين چنين پرستاری کفايت می کند، مگر آنکه بخواهيد مسئوليت های تربيتی و آموزشی خاصی برای او معين کنيد. در اين صورت بايد به سراغ کسانی برويد که در حيطه کودک، دانش تخصصی دارند. گاهی مادر خانه نيز برای اينکه کمک دستی داشته باشد، از حضور اين نوع پرستار استفاده می کند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

کسی که می خواهد در حرفه پرستاری در خانه فعاليت کند، علاوه بر مهارت پرستاری بايد خوش برخورد نيز باشد. پرستاران متعهد و مجرب مرکز پرستاری کيان مهر علاوه بر اينکه در کار خود خبره هستند، از اخلاق و منش پسنديده ای هم برخوردارند. آنان کاملا آگاهند که بعضی وقت ها فرد نيازمند به مراقبت، به دليل شرايط عذاب آور خود، رفتار ناخوشايندی از خود نشان می دهد و چه بسا احتمال دارد باعث رنجش اطرافيان شوند. اما آنان با صبوری و با حوصله به انجام وظايف خود مشغول می شوند و در کنار آن تا جايی که بتوانند، می کوشند تا فضا را به نفع فرد نيازمند به مراقبت، آرام سازند. برای اينکه بتوانيد شخص مطمئنی به عنوان پرستار در منزل انتخاب کنيد، حتما از طريق مراکز خدماتی معتبر اقدام کنيد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
تماس با ما
× پشتیبانی آنلاین