وظایف پرستار کودک

وظايف پرستار کودک

وظایف پرستار کودک

در جامعه امروزی اکثر مادران در بيرون از خانه فعاليت می کنند و شرايط انجام وظايف پرستاری از کودک خود را ندارند. برخی از والدين از نزديکان خود می خواهند که در نبود آنان وظيفه مراقبت از کودکشان را تقبل کنند که در اين صورت باعث ايجاد مزاحمت برای آنان خواهند شد. بعضی هم کودک خود را به مهد کودک می سپارند که در اين حال مجبورند در هوای گرم و سرد، هر روز کودک را از خانه خارج کنند، علاوه بر اين احتمال سرايت بيماری از ديگر کودکان نگران کننده است؛ اما راه حل ديگری نيز وجود دارد و آن استخدام پرستار خصوصی از طريق مراکز خدمات پرستاری است. از آنجايی که وظايف پرستار کودک، قبل از استخدام برای او مشخص می شود، خيال والدين از انجام همه امور محوله راحت خواهد بود. 

مراکز پرستاری معتبر همانند موسسه پرستاری کيان مهر با در نظر گرفتن خواسته های شما پرستار معرفی می کنند. اين پرستاران همه آموزش ها و مهارت های لازم را در ارتباط با حوزه مراقبت از کودکان کسب کرده اند. آنان می توانند در محيط امن خانه موجبات آسايش کودک و راحتی خيال شما را فراهم کنند.

مهم ترين وظايف پرستار کودک

نمی توان محدوده مشخصی برای وظايف پرستار کودک تعيين کرد و انتظارات شما در مورد نحوه نگهداری از کودکتان، وظايف او را تعريف خواهد کرد. همچنين هر کودکی ويژگی منحصر به فرد خود را دارد. شرايط مراقبت از نوزاد با يک کودک ۴ساله بسيار متفاوت خواهد بود. در اينجا مهم ترين وظايف پرستار را بيان خواهيم کرد.

- رسيدگی به امور نظافتی و بهداشتی کودک

انجام کارهايی مانند تعويض پوشک نوزاد، حمام کردن، عوض کردن لباس جزو مسئوليت های پرستار است.

- حفظ امنيت و سلامت کودک

پرستار بايد موانعی را که امنيت کودک را به خطر می اندازد، رفع کند. مثلاً نبايد وسايل نوک تيز روی زمين باشد يا اجازه ندهد که کودک با وسايل خطرناک بازی کند.

- انجام کارهای روزانه کودک

کارهايی همچون بازی و سرگرمی، تغذيه، خواباندن جزو وظايف پرستار کودک محسوب می شود. او با توجه به سن و سال کودک و جنسيت وی، بازی ها و سرگرمی هايی راطراحی می کند. به طوری که علاوه بر سرگرمی موجب رشد شخصيتی و ذهنی کودک نيز باشد. همچنين به تغذيه سالم و خواب به موقع کودک اهميت می دهد.

- رفع اختلالات رفتاری

اگر کودکتان از پاره ای از اختلالات رفتاری رنج می برد و شما نتوانسته ايد در اين رابطه برای حل مشکل او کمک کنيد، يک پرستار خبره با توجه به دانش و مهارت حرفه ای خود، معضل او را رفع خواهد کرد.

- تربيت و پرورش کودکان

از آنجايی که پرستار ساعت های زيادی را در کنار کودک سپری کند، خواه ناخواه الگوی رفتاری کودک خواهد شد. شايسته است که در رفتار خود با کودک، ارزش های تربيتی والدين را حفظ کند و بر اساس آن با کودک رفتار نمايد.

- آموزش کودکان

از وظايف پرستار کودک توانمند، رسيدگی به امور آموزشی کودک است. او با توجه به سن و سال کودک، بازی ها و سرگرمی هايی را برمی گزيند که در راستای رشد ذهنی و شخصيتی کودک هدف آموزشی خاصی را به دنبال دارد.

- انجام امور منزل

طبيع خانه ای که با شيطنت های کودکانه به جنب و جوش می آيد، با ريختن اسباب بازی ها و خوراکی ها درهم ريخته خواهد بود. در اين حال پرستار وظيفه مرتب کردن خانه را هم بر عهده خواهد داشت.

- رسيدگی به امور درمانی و پزشکی

اگر کودکی دچار عارضه ای باشد و طبق دستور پزشک نياز به مصرف دارو يا انجام تمرين های حرکتی داشته باشد، همراهی با کودک و حمايت از او جزو وظايف پرستار کودک به شمار می رود.

نکاتی که بايد قبل از استخدام پرستار کودک خود بدان توجه کنيد

نکاتی که بايد قبل از استخدام پرستار کودک خود بدان توجه کنيد

چنانچه قصد داريد برای انجام امور مراقبتی فرزندتان پرستار استخدام کنيد، بهتر است صادقانه در مورد خصوصيات کودکتان او را باخبر کنيد و همچنين از صداقت پرستار در انجام مسئوليت هايش مطمئن شويد. برای استخدام پرستار عجله نکنيد و با احتياط و دقتبه ويژگی های فردی و شغلی پرستار دقت کنيد؛ زيرا در صورت انتخاب اشتباه، بيشترين آسيب متوجه فرزندتان خواهد شد.

ويژگی های پرستار کودک

اگر که می خواهيد برای ساعت های طولانی فرزند خود را دست پرستار بسپاريد، بايد مطمئن شويد که او وظايف پرستار کودک را به خوبی انجام خواهد داد. برای اين منظور بايد به خصوصيات اخلاقی و حرفه ای او توجه کنيد. از ويژگی های يک پرستار خوب که بتواند علاوه بر انجام نيازهای کودک، لحظه هايش را قرين شادی و نشاط سازد، می توان به موارد زير اشاره کرد:

1. صبر و حوصله داشتن

از آنجايی که همه کودکان شادی و جست و خيز را دوست دارند، آموزش و ارتباط با کودک در هر زمينه ای که باشد، مستلزم شکيبايی است و يک پرستار مهربان به خوبی از اين موضوع آگاه است.

2. علاقه داشتن به کودکان

نمی توان بدون علاقه به کودکان به مراقبت از آنان پرداخت. برای موفقيت در شغل پرستاری کودک حتماً بايد چاشنی عشق و محبت در وجود پرستار عجين شده باشد تا کودک به او اعتماد کند.

3.داشتن مهارت و دانش لازم برای ايجاد ارتباط با کودکان

نگهداری از کودک بايد با دانش و مهارت همراه باشد. لازم است که پرستار در مواجهه با بدرفتاری های کودکانه راهکار مناسبی اتخاذ کند تا بتواند مشکل او را حل نمايد.

4.متعهد و مسئوليت پذير بودن

فردی که انجام وظايف پرستار کودک را بر عهده گرفته است، بايد تحت هر شرايطی تعهد خود را فراموش نکند و متوجه باشد که در غياب والدين، کودک از هر لحاظ وابسته به پرستار خود است.

هزينه پرستار کودک

والدينی که مبادرت به استخدام پرستار برای کودک خود می کنند، بهترين روش ممکن را برای نگهداری از دلبند خود برگزيده اند. اکنون می توانند با خيال آسوده به کارهای خود در بيرون خانه بپردازند و مطمئن باشند که فرزندشان تحت مراقبت شخص کاردانی مشغول بازی است. البته معلوم است که برای داشتن آسودگی خيال بايد هزينه کنند. قیمت پرستار کودک کیان مهر نیز متغیر میباشد پس بهتر است بدانيد که چه عواملی بر هزينه پرستار تأثيرگذار است.

1. مدت زمان نگهداری از کودک

اينکه پرستار بايد چند ساعت از کودک مواظبت کند، بستگی به خواسته والدين دارد. شما می توانيد پرستار نيمه وقت و يا شبانه روزی استخدام کنيد.

2. ميزان وظايف پرستار کودک

اگر قرار باشد که پرستار علاوه بر مراقبت از کودک، کارهای ديگری همچون خريد خانه را نيز انجام دهد، بر ميزان هزينه افزوده خواهد شد.

3. هزينه رفت و آمد

دوری و نزديکی خانه پرستار به منزل شما بر مقدار دستمزد او تأثير خواهد داشت؛ بنابراين سعی کنيد از اطراف منزل خود اقدام به استخدام پرستار کنيد.

4. وضعيت سلامتی کودک

اگر کودک بيمار باشد، قطعاً هزينه نگهداری از او نسبت به يک کودک سالم به مراتب بيشتر خواهد بود.

5. سابقه و تخصص پرستار

در صورتی که تمايل داريد پرستار مجرب و با سابقه استخدام کنيد و نيز برايتان اهميت دارد که نحوه انجام وظايف پرستار کودک شما بر مبنای دانش تخصصی و دانشگاهی باشد، بايد حقوق بيشتری در نظر گرفته باشيد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
تماس با ما
× پشتیبانی آنلاین