پرستار سالمند در ولیعصر

پرستار سالمند در وليعصر

پرستار سالمند در ولیعصر

سالمند يک عضو مهم و دوست داشتنی هر خانواده ای است. با اين حال، کار، گرفتاری و دردسرهای زندگی امروزی اجازه نمی دهد که افراد شخصاً به طور پيوسته نيازهای عاطفی، جسمی و روحی پدر يا مادر خود را برطرف کنند. از اين رو جهت توجه تقريبی خود ناچار به استخدام پرستار سالمند در منزل می شوند. با اين اوصاف، پرستار سالمند در وليعصر فارغ از دانش و تجربه کافی و حرفه ای، بايد از خصوصيات شخصيتی و اخلاقی نيز برخوردار باشد.

اما انتخاب يک پرستار قابل اعتماد و با تجربه هم کار چندانی راحتی نيست. بنابراين توصيه می شود که در صورت نياز، از طريق مطمئنی نظير مرکز خدمات پرستاری در منزل کيان مهر اقدام کنيد. در اين مرکز تيم پرستاری مجرب و متخصصی حضور دارد که به صورت حرفه ای در زمينه پرستاری از سالمندان فعاليت می کنند.

ويژگی های پرستار سالمند در وليعصر

اگرچه مهارت و دانش شغلی باعث ارتقاء موقعيت و رزومه عالی می شود اما نداشت اخلاقيات و وجدان کاری تأثيرات منفی قابل توجهی در نزول دانش و تجربه يک پرستا سالمند در وليعصر می شود. بر اين اساس، داشتن ويژگی های زير پايه و بنياد يک پرستا موفق و منحصر به فرد است:

صبر و بردباری

جدای از حيطه مراقبت سالمند، به محض شنيدن واژه پرستار، بردباری و صبوری در ذهنمان ظاهر می شود. بنابراين صبور بودن از جمله ويژگی های تفکيک ناپذيری سمت پرستار سالمند در وليعصر است. پرستاری که در مواجه با رفتارهای تند، نامتعادل، غيراخلاقی يک سالمند عملکردی مسالمت آميز و ملاحظه کار دارد بدون شک از روحيه صبر و بردباری برخوردار است.

مهربانی و گذشت

يک سالمند به اقتضای سن و سالش و بسته شرايط محيط و ميزان توجه اطرافيانش (کم توجهی، ديدار کم و ناديده گرفتن) غالباً روحيه حساس، زود رنج، متشنج و بدخلق دارد. بنابراين ممکن است حتی با وجود مسئوليت پذيری پرستار، رفتارهای نامناسبی از خود بروز دهد. در اين حالت پرستار سالمند در وليعصر با اقداماتی همچون چشم پوشی و اغماض، خوش رويی و همدردی، ويژگی مهربانی و گذشت را از خود نشان می دهد.

مسئوليت پذيری

مهم ترين و اساسی ترين ويژگی پرستار سالمند در وليعصر مسئوليت پذير بودن است. چرا که عملکرد و فعاليت يک پرستار به طور مداوم و پيوسته در مواجه با قشری است که عمدتاً از ناتوانی جسمی و روحی رنج می برند. بنابراين اگر فرد تحت عنوان پرستار نسبت به وظايف خود بی نظم و بی تفاوت باشد، نه تنها بهبودی در کيفيت زندگی سالمند حاصل نمی شود؛ بلکه ميزان تنش و بيماری های او نيز بيشتر می شود.

انواع پرستار سالمند در وليعصر

پرستار سالمند در وليعصر بسته به شرايط خانواده و وضعيت جسمانی و روحی سالمند در سه نوع دسته بندی می شود:

پرستار سالمند موقت

برخی از سالمندان تنهای برای مدت مشخص و کوتاهی نيازمند پرستار هستند. به بيان ديگر، دلايلی نظير جراحی سخت نيازمند دوران نقاهت يک الی چند ماه، مسافرت کاری يا الزامی فرزندان، باعث می شود سالمند به پرستار نياز داشته باشد.

پرستار سالمند شبانه روزی

يکی ديگر از مدل های پرستاری از افراد سالمند به صورت شبانه روزی و ٢۴ساعته است. در واقع، برخی از سالمندان هم از جهت شديد بودن بيماری های جسمی و روحی و از بابت دور بودن محل زندگی فرزندان و مشغله های آن ها نياز دارند که به صورت شبانه روزی تحت مراقبت باشند. پرستاری که عهده اين وظيفه می شود تنها يک روز در هفته مرخصی دارد.

پرستار سالمند روزانه

تعدادی ديگر از سالمندان وجود دارند که به دليل شرايط کاری فرزندان در طول روز تنها هستند. از طرفی، به جهت داشتن شرايط نامساعد جسمی در تمام روز نمی توانند کارهای شخصی خود را انجام دهند. از اين جهت برای مدت هشت الی دوازده ساعت از خدمات پرستار سالمند در وليعصر استفاده می کنند.

الزامات يک پرستار سالمند

روحيات يک سالمند تحت تأثير عوامل زيادی از جمله سستی و ناتوانی عضلات، انواع بيماری های ناشی از کهولت سن، دل تنگی فرزندان و عزيزان، تنش و استرس های ناشی از رويدادهای زندگی و محيط، حساس و مضطرب است. بر اين اساس، گرفتن پرستار سالمند مستلزم رعايت دقيق و منظم الزامات و وظايف تعريف شده است. موارد زير خلاصه ای از مهم ترين مسئوليت های پرستار سالمند در وليعصر است:

  1. بهداشت و رسيدگی درمانی
    عمده سالمندان نيازمند پرستار به بيماری نسبتاً سخت و دائمی دچار هستند. بنابراين شخصی که تحت عنوان پرستار استخدام می شود طبق دستورالعمل های در نظر گرفته شده موظفاست که مصرف داروها، رژيم غذايی، معاينات پزشکی، در صورت نياز تزريق آمپول يا بردن به مراکز درمانی سالمند را به موقع انجام دهد. مورد ديگر که غالباً به عهده پرستار سالمند است بهداشت و تميز کردن می باشد. در واقع، يکی از مهم ترين دلايل استخدام پرستار سالمند در وليعصر سر و سامان دادن به کارهای شخصی او نظير مراقبت های پوستی، دهان و دندان، بردن به حمام و تعويض لباس است.
  2. تحرکات بدنی و ورزش
    از ديگر مشکلات سالمند عدم تحرک کافی است که به تدريج منجر به اضافه وزن، عود کردن بيماری ها، گرفتگی عضلات و در نهايت ناتوانی کامل در حرکت می شود. بدين منظور، لازم است که پرستار در راستای تقويت و بهبود عملکرد جسمانی سالمند برنامه های فيزيکی نظير فيزيوتراپی، ورزش (در فضای باز و پارک ها و طبيعت)، نرمش، حرکات کششی، پياده روی، ژيمناستيک، آمادگی جسمانی و غيره تدارک ببيند.
  3. گردگيری و آشپزی
    برخی از پرستاران سالمند بنا به درخواست و همين طور ميزان توان جسمی سالمند (ناتوانی) بايد علاوه بر نيازهای شخصی به امورات منزل او نيز رسيدگی کنند. از اين رو وظيفه دارند که کارهای همچون خريد کردن، برنامه غذايی (پختن غذاهای متناسب با وضعيت و شرايط سالمند) گردگيری و مرتب کردن منزل و شست و شوی لباس ها و ظرف ها را نيز انجام دهند.

چالش های استخدام پرستار سالمند در وليعصر

اگرچه استخدام پرستار سالمند در وليعصر تا حدود زيادی از مشکلات سالمند و خطرات احتمالی می کاهد. با اين وجود، برخی خانواده هنگام گرفتن پرستار با چالش هايی همچون عدم رضايت فرد سالمند، پيدا نکردن پرستار با تجربه و مطمئن، هزينه پرستار، ناسازگاری و رفتارهای نامتعادل سالمند و غيره مواجه می شوند.

هزينه پرستار سالمند در وليعصر

پرستاری از سالمند فعاليتی سخت و نيازمند صبر و تحمل بالا است. چرا که عمده تعاملات شما با افرادی حساس، تندخو، بی قرار و دارای ضعف روحی و جسمی است. مخصوصاً اگر شخص نيازمند پرستاری، از وضعيتی همچون معلوليت جسمی، ذهنی، عدم تکلم و شنيدن و ناتوانی در انجام قضای حاجت برخوردار باشد شرايط نگهداری او حساس و نيازمند دقت بيشتر خواهد بود. بر اين اساس، هزينه پرستار سالمند در وليعصر بسته به موارد فوق کم وزياد می شود. البته به طور کلی دستمزد تمام پرستاران سالمند طبق تعرفه روز محاسبه می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
تماس با ما
× پشتیبانی آنلاین